Kupujme si talent pretavený do konkrétneho diela!

(Alebo: Je ten obraz skutočne taký drahý?)

Hodnota výsledného diela nie je len súčtom nákladov a počtom hodín, ktoré pri ňom umelec strávil. Kde sú všetky tie týždne, mesiace, roky snaženia sa a naberanie skúseností, prebdené noci a predovšetkým objavenie vlastného štýlu? Ak by to bolo také jednoduché a bolo by možné sa to tak rýchlo naučiť, mohol by to robiť azda každý, či nie? Plaťme za talent pretavený do konkrétneho diela, nielen za čas a investície do použitého materiálu.

Pamätám si ako sme pred zhruba desiatimi rokmi kupovali k sviatku jeden maličký obraz – zarámovaná olejomaľba, veľkosť zhruba 15x20cm a ústredným motívom bol Trenčiansky hrad. Cena 60€. Vtedy som sa chytala za hlavu a skutočne som nerozumela, čo je na tak maličkom a jednoduchom obrázku tak drahé… Dnes už viem, že obrázok drahý nebol. Ani zďaleka.

Len si to skúste: Pohodlne sa usaďte, vezmite do rúk štetce, rozložte plátno a farby, a šup maľovať. Napríklad i ten spomínaný Trenčiansky hrad. Pamätám si, že ja keď som sa po prvý raz snažila namaľovať práve tento hrad, pripomínal skôr zrúcaninu z 13. storočia, na ktorej by ani len duchovia nechceli bývať; taká to bola hrôza a des. A to sa nesnažím byť prehnane kritická – len pomenúvam veci správnymi slovami. Chcelo to veľa cviku – a teda hlavne minutého materiálu a prebdených nocí. Teraz, v 27 rokoch, môžem nesmelo vysloviť, že už viem namaľovať Trenčiansky hrad. Hm, super, ale nie všetci chcú mať na obraze namaľovaný práve tento motív. Čiže začíname od začiatku: Učiť sa a trénovať to, o čo budú mať ľudia záujem.

Človek (tvor trpezlivý, bojovný, cieľavedomý a odhodlaný) sa dokáže naučiť namaľovať mnohé veci, ale nikto ho nenaučí objaviť svoj vlastný štýl. To musí zvládnuť sám. Práve tým skúšaním, trénovaním a s prístupom „pokus – omyl“. I ja som tak (veľká Bohu vďaka) objavila svoj štýl, prejav, vlastné výrazové prostriedky. A tak môžem svojim zákazníkom ponúkať obrazy s MOJÍM štýlom, s MOJÍM rukopisom. Sú však za tým dlhé roky skúšania, plakania, trápenia sa. Dôležité ale bolo nevzdať sa.

Častokrát však práve toto pozadie ľudia nevidia, nepoznajú, a myslia si, že každý umelec (alebo ktokoľvek, čo niečo vyrába) padol takto šikovný snáď rovno z neba. Kiežby. Zväčša to však býva tak, že práve ľudia, ktorí sa živia remeslom, umeleckou tvorbou či akýmkoľvek iným kreatívnym sebavyjadrením, vedia skutočne oceniť práve ďalších z tejto kategórie. Pretože vedia čo všetko je za tým.

Pri písaní týchto riadkov pozerám jedným očkom na obraz, ktorý som si ako jediný nechala zo svojej série obrazov, ktoré boli vystavené v rámci výstavy „V objatí bielej a čiernej“. Nemala som to srdce ho posunúť do ďalších rúk, lebo z celej série mi bol najmilší, a tak som sa rozhodla si ho nechať. Keby som mu však hľadala majiteľa – koľko by ste zaň boli ochotní dať?

Čisto matematicky:

Náklady: Plátno 6,19€, použitých 11 farieb 18,59€, fixačný lak 10,99€, štetce cca 10€, 2 fixky 6,98€. (Samozrejme, štetce nie sú jednorazové a rovnako najmä lak vydrží na viac použití). Len náklady (pomôcky) sa tak pohybujú v cene cca 50€. Nezabudnime na prípadný prenájom priestorov pre ateliér, no a , samozrejme, pozrime sa i na samotnú prácu. Priznám sa, že takýto obraz maľujem v priemere 13 hodín. Skúste si teraz prirátať k spomínaným nákladom cenu práce a súčasne nezabúdať na skutočnosť, že každý umelec si odvody platí sám, čo je mesačne niekoľko stoviek eur… Nemusíte odpovedať výsledné číslo, len si ho zapamätajte a chvíľu naň myslite.

Cieľom celého tohto článku má byť snaha, aby sme si všetci navzájom dokázali vážiť prácu druhých ľudí. Nech už ide o umelcov, kaderníkov, cukrárov, vizážistky, fotografov, lokálnych predajcov, … snažme sa mať oči otvorené, podporovať prácu týchto ľudí a snažiť sa im porozumieť. Neviem ako vy, ale ja radšej podporím takéhoto človeka, ktorý sa dal „na boj“, než hyper/supermarkety, kde daný produkt nájdeme lacnejší. Viem totiž, koľko úsilia, námahy a času musel do toho investovať. Tiež nie som žiaden milionár, aby som mohla peniaze rozhadzovať do každej zo svetových strán, ale viem aké to je, keď niekto podporí vašu tvorbu – častokrát práve v jej začiatkoch; vtedy, keď to najviac potrebujete. Možno práve váš nákup bude tým, ktorý daného umelca / predajcu / … presvedčí, že sa nesmie vzdávať a má naďalej bojovať za svoj sen.